вторник, 6 януари 2009 г.

На Богоявление в Дуванлий





За празника Богоявление в енория ”Скръбна Божия Майка” в Дуванлий бе отслужена тържествена литургия от енорийския свещеник отец Иван Топалски. Въпреки работния ден и студеното време, храмът бе пълен с вярващи, които бяха дошли да чуят Божието слово. В кратката си, но стегната и обяснителна проповед, отец Иван каза какво точно празнува Католическата Църква на 6 януари. Свещеникът се позова на евангелския текст, който още веднъж разказва за раждането на Исус и за поклонението на мъдреците. Тримата царе са преминали през много трудности, докато открият малкия Исус, за да му поднесат своите дарове. Дори не са били разочаровани от факта, че намират родилия се цар не в палат, а в бедна пещера. Това не ги е смутило, за да повярват, че Бог е вече между тях. Така и ние не трябва да се съмняваме в Неговото присъствие. И сега можем да намерим Исус тук, сред нас, в дарохранителницата. Тримата мъдреци му донесоха: злато - като символ на признанието им на Исус като цар, ливан (тамян) - като символ на това, че мъдреците познаха в Исус божествения син, и третия дар – смирната - като символ на страданието, чрез, което ще се спасим.

Отец Иван призова богомолците, по примера на мъдреците, да поднасят дарове на Исус. Най-вече това да са вярата, молитвата и смирението. В този ден - допълни свещеникът - трябва да благодарим на Бог, че дойде сред нас, за да ни спаси.
След литургията енористът освети водата, която е символ на нашето очистване от греховете. А освен това с благославянето на водата си спомняме и за тайната на кръщението на Исус в река Йордан от Иван Кръстител, а оттук и за нашето кръщение, с което сме призвани за познанието на Бога. Всички хора, които участваха в литургията си взеха благословена вода, за да занесат в семействата си.
По стара традиция на 6 януари с осветената вода се благославят и домовете. Тъй като отец Иван Топалски се грижи за две енории, той е благословил домовете в село Дуванлий още на 2 януари. По негово преброяване в началото на 2009 година в селото има 490 човека, които изповядват католическата вяра. Всички тези вярващи се радват на ремонтираната църква.
Храмът в пловдивското село Дуванлий е един от най-старите е епархията, строен през 1886 година. За разлика от другите църкви в диоцеза, тя е с една кула, и е по подобие на катедралата в Пловдив. Характерното за храма в Дуванлий е, че той е строен в характерен готически стил, който се вижда най-добре от сводовете. Църквата е трикорабна и всички сводове са заключени в кръстове.

Вътрешният ремонт е започнал още през пролетта на 2007 година. Тогава целият храм е бил освободен от статуи и пейки, които са били преместени в специална зала, където временно са отслужвани Литургии. Въпреки, че църквата е строена от кирпич, сега в нея изцяло са подновени мазилката, боята и осветлението. За да не се разваля архитектурата на църквата само са сменени крилата и стъклата на прозорците. Боядисването на храма е продължило около 2 месеца. Новите цветове са избирани лично от отец Иван, като неговото желание е било в храма да има не повече от три цвята. Освен че е освежена, църквата е с нова електрическа инсталация и нови пейки. С помощта на епископ Георги Йовчев е ремонтирана и фасадата на Божия храм в Дуванлий. Освен това, реставрирана е и камбанарията, и конструкцията на самите камбани. Освен това църковния двор е разчистен и има поставена нова ограда. През настоящата година отец Иван има желание да се пребоядисат страничните стени на храма, а на камбанарията да бъде поставен светещ кръст, който да се вижда отдалече. Всичко това за слава на Исус Христос.


Няма коментари: